چارتیسم خرمشهر داوطلب خرمشهر اردیبهشت انتخابات

چارتیسم: خرمشهر داوطلب خرمشهر اردیبهشت انتخابات داوطلبان رد صلاحیت ستاد انتخابات انتخابات شوراها پنجمین دوره انتخابات انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اقتصادی شکست قزل آلای ایرانی در برابر مهمان ناخوانده چینی

این روز‌ها تیلاپیا مهمان ناخوانده سفره‌ ایرانی‌ها است و با واردات بی رویه و ربودن بازارِ مرغوب قزل آلای ایرانی، جنجالی به پا کرده هست.

شکست قزل آلای ایرانی در برابر مهمان ناخوانده چینی

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، این روز ها تیلاپیا مهمان ناخوانده سفره های ایرانی است که با واردات بی رویه و ربودن بازار مرغوب قزل آلا ایرانی جنجالی به پا کرده است.
این درحالی است که مدیر شرکت شیلات اعتقاد است واردات ناچیز تیلاپیا ارتباطی به بازار و مشتریان قزل آلا ندارد.

عبارات مهم : بازار

البته ناگفته نماند که ورود ماهی بی کیفیت چینی در سال ۸۹ به کشور کلید خورد که در شرایط کنونی کار را به جایی رساند که کشور عزیزمان ایران یکی از بزرگترین مشتریان آن، در دنیا به شمار می رود.
حال جای سؤال است که آیا علی رغم بیانات بعضی کارشناسان مبنی بر ممنوعیت واردات تیلاپیا از سوی کشور ها اروپایی و پتانسیل بالای تولید آبزیان در ایران، واردات این ماهی طی سال های اخیر روند روبه رشدی را تجربه کرده است.
حسن صالحی مدیر شرکت شیلات و معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به آخرین اوضاع واردات تیلا پیا اظهار داشت: واردات ۱۰ هزارتنی تیلا پیا در ازای صادرات ۱۰۰ هزارتنی آبزیان بسیار ناچیز هست، از این رو نمی تواند این امر تأثیر منفی در روند بازار ماهیان داخلی بگذارد.
وی در پاسخ به این سؤال که تولیدکنندگان ماهیان قزل آلا از واردات تیلاپیا گلایه هایی دارند، افزود: کارشناسان بازار معتقدند که بازار قزل آلا به باعث وجود مشتریان خاص خود با تیلاپیا متفاوت است.
به گفته صالحی جهت حفظ سرمایه تولیدکنندگان داخلی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری موظف هستیم تا در فصول تولید، محدودیت هایی جهت واردات قائل شویم، از این رو جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.
رئیس شرکت شیلات ادامه داد: بعضی کارشناسان به باعث عدم آشنایی با تولید محدودیت های قائل می شوند که همین امر واردات و عدم خودکفایی تیلا پیا را به همراه دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر آنکه آیا زیاد کردن تعرفه می تواند راهکار مناسبی در جهت جلوگیری از واردات تیلا پیا باشد، تصریح کرد: هر سال زیاد کردن تعرفه واردات تیلاپیا صورت می گیرد به طوریکه در شرایط کنونی تعرفه واردات این ماهی ۴۰ درصد هست، ولی ناگفته نماند که اعمال محدودیت های بی رویه در جهت مبادله با کشور ها می تواند، مشکلاتی به وجود آورد، از این رو مدیریت همه جانبه و تقابل تجاری یک امر مهم است.
واردات تیلا پیا بازار قزل آلا را قبضه کرد
آرش نبی زاده مدیر عامل اتحادیه ماهیان سردآبی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گفت: باوجود آنکه مبنای علمی جهت واردات تیلاپیا وجود ندارد، از این رو مورد نیاز است که در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخل، سیاست توقف واردات این ماهی از سوی شرکت شیلات اعمال شود.
وی با اشاره به دلایل زیاد کردن تقاضا جهت تیلاپیا در بازار بیان کرد: مردم تمایلی به مصرف ماهی یخ زده قزل آلا ندارند از این رو واردات تیلا پیا عوض کردن ذائقه مردم را به همراه داشته است.
به گفته نبی زاده در پی واردات تیلاپیا حداقل ۳۵ درصد بازار قزل آلا از دست رفته که با استمرار این روند ضربه مهلکی به تولید داخل وارد خواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | واردات | کشاورزی | اقتصادی | واردات تیلاپیا | قزل آلا | تعرفه واردات | ماهیان سردآبی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog